Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zorlu Holding Vektörel Logo - ZOREN Logo
#1


[Sadece üyeler linkleri görebilir. Ücretsiz üyelik için tıklayın]

Zorlu Holding Vektörel Logosu - Logo Illustrator ai formatında ve tamamen ücretsiz basit bir üyelik ile indirilebilir.
Zorlu_Holding-grafikservisi.png
Zorlu Holding’in temelleri Denizli Babadağ’da atılır.
Hacı Mehmet Zorlu, 1953 yılında, tekstilin merkezi olan memleketi Denizli Babadağ’da Zorlu Mensucat’ı kurarak, Zorlu Holding’in temellerini atar. 1957 yılında Denizli’de ilk mağaza açılır ve 1959’da Denizli dışından ilk sipariş alınır.
Hayallerin peşinden: Denizli’den Trabzon’a, Trabzon’dan İstanbul’a…
Hacı Mehmet Zorlu’nun oğulları Zeki Zorlu ve Ahmet Nazif Zorlu, Trabzon’da 1960 yılında açtıkları mağazayla aile işini büyütmeye başlarlar. Burada edinilen bilgi ve deneyim 1966 yılında İstanbul’a taşınır ve ilk fason üretim başlar.
Türkiye’nin ilk renkli ve desenli nevresim markası TAÇ doğar
İstanbul’a gelen Ahmet Nazif Zorlu, pazardaki desenli çarşaf boşluğunu fark ederek TAÇ markası altında Türkiye’nin ilk desenli çarşafını, ardından da Türkiye’nin ilk "Kingsize" çarşafını üretir. Bu farklılaşma ile pazarda başarıyı yakalayan aile, 1976 yılında TAÇ markası ile perde satışına da başlar. Aynı yıl Bursa’da, Korteks Kadife Dokuma Tesisi kurulur.
Tül perde ile ilk ihracat başlar
Kısa süre içinde kaliteli üretimiyle dikkat çeken Korteks, 1984 yılında tül perde ihracatına başlar. Aynı yıl Trabzon ve Denizli’de Zorlu Tekstil Pazarlama kurulur. Zorlu’nun tül perdeleri, kısa sürede Almanya, ABD, Güney Afrika, Japonya ve Singapur’da pencereleri süslemeye başlar.
Avrupa’nın en büyük iplik fabrikası Korteks’in temelleri atılır
Türkiye’nin kaliteli polyester iplik ihtiyacını karşılamak üzere 1988 yılında, Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi olan Korteks İplik’in temeli atılır. Bursa’da bulunan fabrika 1990 yılında üretime başlar. 1989 yılında ise Lüleburgaz’da Zorlu Brode fabrikası kurulur.
Grup büyür, farklı sektörlere yatırımlar başlar 
Tekstilde bölgenin en büyük oyuncuları arasına giren Zorlu, 1993 yılında faaliyet alanlarına enerjiyi ekler. O yıl, Zorlu Grubu’na ait sanayi kuruluşlarının elektrik ve buhar ihtiyaçlarını karşılamak üzere Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. kurulur.


1994 yılında, bugün Türkiye’nin lider elektronik ve beyaz eşya üreticilerinden biri olan Vestel gruba katılır.1997'de Özelleştirme İdaresi'nden aldığı lisansla Denizbank’ı kuran Zorlu Holding, 9 yılda bankayı Türkiye’nin 10. büyük bankası haline getirerek Belçikalı Dexia grubuna satacaktır. Aynı yıl, grubun ilk oteli Zorlu Grand Hotel, Trabzon’da kapılarını açar.
Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük ev tekstili üretim tesisi kurulur: Zorlu Linen
Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük ev tekstili üretim tesisi olan Zorlu Linen, 9 ay gibi kısa bir sürede kurulur ve 1997 yılında TAÇ markalı nevresim üretimine başlar.
Yurt dışında ilk şirket kurulur
1998 yılı, Zorlu’nun yurtdışı faaliyetlerinin hızla büyümesine tanık olur. Avrupa perde pazarına girmek için 250 yıllık Fransız markası Bel Air satın alınır. ABD pazarı için ilk TV üretimi yapılarak, Vestel USA kurulur.
Zorlu Holding A.Ş. kurulur
Grubun hızlı büyümesini ve farklı sektörlere yatırımlarını daha kurumsal bir yapı altında gerçekleştirebilmek amacıyla, 1990 yılında Zorlu Holding A.Ş. kurulur. 
Ev tekstilinde yenilikçi yaklaşım: Linens Ev Güzellik Merkezi
1999’da Linens Pazarlama A.Ş.’nin kurulmasıyla ev tekstili alışverişinde aranılan her şeyi tek çatı altında sunan "Linens Ev Güzellik Merkezi” konseptinin ilk mağazası, İstanbul'da, Bağdat Caddesi’nde açılır.
Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı
1999 yılında, Holding’in kurucusu Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan ve Zorlu Grubu’nun “Geleceğe yatırım” felsefesi ışığında, özellikle gençliğe yönelik eğitim, kültür ve spor alanlarında faaliyet gösteren Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı kurulur.
Zorlu Enerji halka arz edilir
1998'de Zorlu Grubu’nun elektrik tüketiminin yüzde 100’ünü karşılayabilir duruma gelen Zorlu Enerji, 1999 yılında da ürettiği enerjinin yüzde 50’ye yakınını grup dışındaki şirketlere satar hale gelir. 2000 yılında kapasitesinin Zorlu Grubu dışına satılma oranını yüzde 70’e yükselten Zorlu Enerji Grubu, enerji piyasasındaki yerini alır. Aynı yıl, şirketin ödenmiş sermayesinin yüzde 20’si İMKB aracılığıyla halka arz edilir.
Yurt dışına açılım başlar
Çin’e ilk ihracat 2000 yılında yapılır. Aynı yıl Vestel Hong Kong Ofisi kurulur. 2002 yılında yurt dışındaki ofislere Vestel Şangay ve Zorlu UK eklenir. 2001 yılında Linens’in ilk yurt dışı mağazası Ukrayna’da açılır. Zorlu Linen, pamuklu ev tekstilinde Avrupa’nın birinci, dünyanın üçüncü büyük tesisi konumunda yer almaya başlar. 
50. yıl: Zorlu Holding tarihinde bir kilometre taşı
Zorlu Grubu, 2003 yılında 50. yaşını kutlarken, iş alanları genişlemiş ve şirket sayısı önemli ölçüde artmıştır. 2000 yılında kurulan Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnş. Tic. A.Ş., Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri A.Ş. ve Zorlu Petrogas Petrol, Gaz ve Petrokimya Ürünleri İnş. San. ve Tic. A.Ş.’ye, 2003 yılında Vestel Savunma Sanayi A.Ş. ve Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat, İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş. eklenir. 2004 yılında Jules Verne de gruba dahil olur.
Avrupa’nın en büyük fabrikalarından biri kurulur: Vestel City
2003 yılında açılan Vestel City, Zorlu’nun 50. yıl yaş günü hediyesi olur. Bir günde 76 bin ürün üretme kapasitesine sahip olan Vestel City, sonraki yıllarda National Geographic’in "Mega Fabrikalar" belgesel serisine giren ilk ve tek Türk üretim tesisi olacaktır. 
İlk insansız hava aracı doğar
2003 yılında kurulan ve İnsansız Hava Araçları, Sistem Entegrasyonu ve Hidrojen ve Yakıt Pili teknolojileri konularında tasarım ve geliştirmeden üretime kadar geniş bir yelpazede ürün ve hizmet sunan Vestel Savunma Sanayi A.Ş., Mini İnsansız Hava Aracı EFE’nin ilk uçuş demosunu 2005 yılında gerçekleştirir. 
Zorlu Çocuk Tiyatrosu
Türkiye’nin dört bir yanında, tiyatroya gitmeyen çocuk kalmaması ve çocukların sanatla küçük yaşlarda tanışması amacıyla, 2003 yılında Zorlu Çocuk Tiyatrosu kurulur. Tiyatro ve kukla oyunlarını ücretsiz olarak sahneleyen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 10 yılda 500 bin çocuğun hayatına dokunacaktır.
Enerjide yurt dışına açılım başlar
Yurt içindeki doğal gaz, hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr santralı yatırımlarıyla hızla büyüyen Zorlu Enerji Grubu, 2005 yılında İsrail’de, 800 MW kurulu güce sahip olan Dorad Energy Ltd. şirketine yüzde 25 ortak olur ve Moskova’da ilk özel elektrik santralı projesinin temeli atılır. 2006 yılında, Pakistan’da rüzgâr santralı kurmak üzere Pakistan Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu ile 20 yıl süreli elektrik üretim anlaşması imzalanır.
Tekstilde teknik ve fonksiyonel iplikler üretimine başlanır
2006 yılında Korteks, teknik ve fonksiyonel iplikler üretimine başlar. Bu kapsamda Dry Touch, TAÇ Cottonlike, TAÇ Antimicrobial, TAÇ Micromuss vb. ürünler piyasaya sunulur. 2008’de Korteks tarafından “teknik tekstil”lere yönelik “güç tutuşur” polyester iplik ve “antistatik” özellikli iplik geliştirilir. 2005 yılında Zorlu Linen’in üst segment markası Valeron, uluslararası pazarda hayata geçirilir. 2009'da, TAÇ markası ile yurt dışındaki mağaza sayısı 100'e ulaşır.
Zorlu Gayrimenkul Grubu kurulur
2006'da Zorlu Gayrimenkul Grubu kurulur. 2007, yılında Karayolları Arazisi İhalesi 800 milyon Dolar bedelle kazanılır ve Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması gerçekleştirilir. Aynı yıl, Zorlu Center projesinin hafriyat çalışmalarına da başlanır ve proje, Cityscape Dubai Mimari Ödülleri’nde "En İyi Planlanmış Proje" ödülüne layık görülür.
Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzalanır
Zorlu Holding’in kuruluşundan bu yana ilke edindiği, insana ve topluma değer katan sürdürülebilir kalkınma anlayışı, 2007 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzalanması ile resmi bir boyuta taşınır.
Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Konusunda uzman mühendisler tarafından 2000 yılı başında kurularak Türkiye’de nikel madenciliğini başlatan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2007 yılında Zorlu Grubu iştirakleri arasına katılır.
Vestel ile bilgi ve teknolojide öncü girişimler 
Yıllık cirosunun yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayıran Vestel, 2010 yılında tarihindeki 100 milyonuncu televizyonu üretir. 2011’e gelindiğinde ise ilk 3D TV ve ilk Smart TV üretimi gerçekleştirilir. Vestel, aynı yıl, LED aydınlatma sektörüne de girer. 
Zorlu Faktoring
2012 yılında, orta ve büyük ölçekli firmalarla beraber, sektöründe öne çıkan yaygın tedarikçi ve bayi ağına sahip şirketlere yönelik ürünler geliştiren Zorlu Faktoring kurulur.
Zorlu Center açılır


Zorlu Holding’in en önemli gayrimenkul projesi olan, uluslararası platformlarda ve yurt dışında çok sayıda ödül alan Zorlu Center, 2013'te kapılarını açar.
Vestel National Geographic'te


Vestel, National Geographic Channel’in Mega Fabrikalar belgesel serisine konu olan dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya firması olur.
Kızıldere II Jeotermal Santrali açılır
Zorlu Enerji Grubu, 80 MW kurulu güç kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santrali Kızıldere II Jeotermal Santrali’ni açar.


Türkiye’nin ilk yerli üretim akıllı telefonu Venus doğar2014 yılı, hem Zorlu Holding hem de Türkiye açısından bir ilke sahne olur. Vestel, Türkiye’nin ilk akıllı telefonu Venus’ü üreterek satışa sunar.
Vestel müşterilerinden en çok teşekkür alan marka
Şikayetendex Raporu’na göre Vestel, 2014’te şikayet yönetimi başarısıyla beş kategoride birinci olarak müşterilerinden en çok teşekkür alan marka olur.
Meta Nikel deneme üretimine başlar
Alanında Türkiye’nin en büyük yatırımı olan Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2014 yılında deneme üretimine başlar.


Dünyada bir fabrikanın içinden geçen ilk bisiklet turu gerçekleşir2015 yılında Vestel sponsorluğunda düzenlenen 51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılan bisikletçiler, Vestel City’nin içinden geçerek dünyada bir fabrikanın içinden geçen ilk bisiklet turuna imza atar.Levent 199, LEED Gold sertikifasını almaya hak kazanırİstanbul’un en prestijli ve nitelikli ofis projelerinden biri olarak Zorlu Gayrimenkul tarafından inşa edilen Levent 199, 2015 yılında Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen “LEED Gold” sertifikasını almaya hak kazanır.
Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri'ne imza atılır


Zorlu Holding, kadının toplumda, iş hayatında ve ekonomik hayatta güçlendirilmesi için verdiği desteği Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri'ne attığı imza ile kurumsallaştırır.
Vestel ve Zorlu Enerji B20'de
Vestel ve Zorlu Enerji, G20 Zirvesi’nin iş dünyası açılımı olan B20 etkinliklerinin dijital ekonomi ve enerji toplantılarına stratejik iş ortağı olarak katılır.


Türkiye’nin ilk yerli üretim ve tasarım akıllı telefonu Venus’un yeni modeli Venus V3 satışa sunulur.Zorlu Center, Türkiye’nin ilk ışık festivaline imza atar.Dünyanın farklı şehirlerinde milyonlarca insana ulaşan ışık festivallerinin en iyi sanatçılarını ve en yaratıcı eserlerini bir araya getiren İstanbul Light Festival Zorlu Center’da 2015 yılında gerçekleştirildi.
İsrail'in enerji ihtiyacının yüzde 7'si Zorlu Enerji'den
Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail’de ortağı olduğu enerji yatırımlarının toplam kurulu gücü 2016 yılı ile birlikte 1.031 MW’a ulaşarak İsrail’in enerji ihtiyacının yüzde 7’sini 25 yıl boyunca karşılayabilir hale gelir.
Zorlu Holding, “Hayallerine Hayat Ver” marka sloganını kamuoyu ile paylaşır
Zorlu Holding, “Hayallerine Hayat Ver” marka sloganı ile hayallerinin peşinden gitmek isteyenlere ilham kaynağı olurken 2016 yılından itibaren Zorlu Holding ile marka sloganı “Hayallerine Hayat Ver” birlikte anılmaya başlar.
Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” eğitim programını başlatır
Verdiği burslar ve yaptırdığı okullarla eğitime önemli katkılar sağlayan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), düzenlemeye başladığı “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” eğitim programı ile öğrencilerin yaşam becerileri ve adaptasyon yetkinliklerini de geliştirmelerine katkı sağlamaya başlar.
Dünya LED TV “Nasıl Yapılır” Vestel’den öğrenir
Uluslararası belgesel kanalı Discovery Channel’ın en çok takip edilen “Nasıl Yapılır?” programı, dünyaya LED TV’nin nasıl yapıldığını Vestel’in üretim üssü Vestel City’de yaptığı programla gösterir
Digilogue Paneli düzenlenir
Türkiye’nin dijital dönüşümünde önemli bir kilometre taşı olan Digilogue Paneli; 20 Şubat-12 Haziran tarihleri arasında, Zorlu Holding ana sponsorluğunda ve Vestel’in desteğiyle Zorlu PSM’de gerçekleştirilen “Digital Revolution” sergisi kapsamında, Zorlu Holding ve Zorlu PSM ev sahipliğinde gerçekleşir.
 Meta Nikel ilk ihracatını gerçekleştirir.
Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi Meta Nikel Kobalt Madencilik, 2016 yılında ticari üretime geçerek ilk ihracatını gerçekleştirir.
Zorlu Solar kurulur
Zorlu Enerji, ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisi alanında çalışmalarını geliştirmek ve derinleştirmek için Zorlu Solar Enerji Tedarik ve Ticaret AŞ şirketini kurar.
Zorlu Holding internet siteleri Stevie Awards’tan 3 ödül birden alır
Zorlu Holding Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı ve İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı’nın katkılarıyla hazırlanmış olan, “www.zorlu.com”, “www.zorlukariyer.com” ve “www.mzv.org.tr” internet siteleri, Stevie International Business Awards’ta, şirketlerin en iyi dijital uygulamalarının değerlendirildiği internet sitesi kategorisinde 3 farklı ödül birden kazanarak önemli bir başarıya imza atar.
Zorlu Holding’in kurucu ortağı olduğu sosyal inovasyon platformu imece açılırDisiplinlerötesi inovasyon platformu ATÖLYE, Türkiye’nin yenilikçi ve vizyoner holdinglerinden Zorlu Holding’in kurucu ortaklığı ve sürdürülebilirlik alanında uzmanlaşmış S360’ın stratejik ortaklığı ile hayata geçirilen sosyal inovasyon platformu ‘imece’, ülkemizde ve dünyadaki temel toplumsal meselelere yenilikçi çözümler üretecek bir ekosistem yaratmak üzere faaliyete geçer.Osmangazi bölgesinin elektrik dağıtım ve satışı Zorlu Grubu’na geçerYaklaşık 1,5 milyonu aşkın aboneye hizmet veren Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketleri 360 Milyon Dolar bedelle satın alınır.Zorlu Enerji beş yıl boyunca First Solar’ın tek yetkili distribütör olurGüneş enerjisi alanında yenilikçi çözümler sunmak üzere First Solar şirketi ile özel bir iş birliği gerçekleştirerek First Solar'ın performansı yüksek ince film fotovoltaik (PV) güneş panellerinin Doğu Avrupa, Avrasya ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yer alan 26 ülkedeki satışında Zorlu Enerji, beş yıl boyunca tek yetkili distribütör olur.Vestel endüstriyel mükemmellikte Avrupa şampiyonu olurVestel, 2016 yılında Endüstriyel Mükemmellik Ödülleri’nde (Industrial Excellence Award) Avrupa Şampiyonu olarak mükemmelliğini Avrupa’da da tescil ettirir.Digilouge platformu açılır
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Son Yorum Yazar: Grafik Servisi
02-26-2019, 01:04 AM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

[-]
Tags
zorlu vektörel holding logo